Preskočiť na obsah


Ekologická a krajinná konektivita
 

Ekologická a krajinná konektivita sa týka spôsobu, ako sú spojené a vzájomne prepojené ekologické a krajinné prvky v danom prostredí. Ide o súvislý tok ekologických funkcií a procesov v krajine, ktorý umožňuje prechod rôznych druhov, zachováva biodiverzitu a udržuje ekosystémové služby. Táto konektivita môže byť kľúčovým faktorom pre udržateľné a zdravé životné prostredie.

Ekologická konektivita sa vzťahuje k plynulému toku genetických materiálov, migrácii druhov a šíreniu ekologických procesov cez krajinu. Jej cieľom je zachovať a obnoviť ekologickú integritu ekosystémov, aby bolo možné udržať zdravú populáciu rôznych druhov.

Krajinná konektivita sa zaoberá spojením rôznych krajinných prvkov, ako sú lesy, rieky, mokrade, horské oblasti a iné. Dobrá krajinná konektivita umožňuje tok vody, živín a energie, čo má vplyv na biodiverzitu a ekologické procesy.

Zlepšenie ekologickej a krajinnej konektivity môže zahŕňať vytváranie ekologických koridorov, obnovu prirodzených ekosystémov, vytváranie alebo zachovávanie migračných trás pre živočíchy a zlepšovanie hospodárenia s krajinou s ohľadom na ekologické aspekty. Tieto opatrenia prispievajú k udržateľnému využívaniu krajiny a ochrane biodiverzity.